Denisa vďaka programu Discover EU spoznala 7 krajín

06 novembra 2019

Ahoj,

volám sa Denisa a tohtoročné letné prázdniny som mala možnosť spoznávať Európu vďaka iniciatíve Európskej únie – Discover EU. Túto príležitosť som využila naozaj naplno, cestovala som od 6. augusta do 5. septembra. Vybraní uchádzači si mohli vybrať jednu z dvoch možností cestovania. Ja som si zvolila flexi pass, ktorý umožňuje cestovateľom navštíviť neobmedzený počet krajín počas maximálne jedného mesiaca. V tejto možnosti sú aj určité obmedzenia, napríklad rezervácie miesteniek si účastník musí uhradiť sám a taktiež je povinný dodržať stanovený počet dní na cestovanie. To sú však maličkosti oproti tomu, koľko možností program ponúka.


Viedeň a môj travel buddy

6. júna 2019 mi prišiel mail od Discover EU, v ktorom bolo napísané, že som príjemcom cestovného lístka (travel pass). Radosť vystriedali pocity neistoty, keďže som zistila, že moja kamarátka nepatrí medzi vybraných šťastlivcov. Zrazu sa vyskytla otázka, ktorú som dovtedy nikdy nemusela riešiť- sólo cestovanie. Mám ísť aj sama? Nemám ísť? Asi už všetci tušíte, že som sa rozhodla pre prvú možnosť a musím podotknúť, že to bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí v živote.

 


Interrail náramok (Verona)

Moja prvá cesta viedla do Padovy. Z Viedne som išla nočným vlakom, kde som sa spoznala s Taliankou, ktorá pracuje vo Viedni. Jej angličtina bola asi na takej úrovni ako moja taliančina (áno, skoro na bode mrazu), no aj tak sme pomocou rúk a základnej slovnej zásoby preklebetili značnú časť takmer 10-hodinovej cesty. Vďaka nej som už hneď od prvého dňa vedela, že sa ničoho nemusím báť a tento výlet bude jedna veľká zábava. V Taliansku som navštívila ešte Veronu a Benátky.


Libreria Acqua Alta (Benátky)

Moja cesta mala pokračovať cez Janov do Francúzska, no spontánne som to zvrtla na sever do Nemecka. Aj keď ma toto rozhodnutie začalo asi po štyroch hodinách cesty vo vlaku mrzieť, nakoniec som vôbec neľutovala. Prvá zastávka boli Drážďany, z ktorých som sa ešte v ten deň premiestnila do Hamburgu. V celom Nemecku som bývala cez Couchsurfing, Hamburg bola moja prvá skúsenosť. Myšlienkou Coachsurfingu je stretávať sa s miestnymi obyvateľmi, ktorí vám môžu robiť sprievodcu mestom, ísť s vami na pivo a hlavne ,,šérujú svoj gauč“. Ak majú voľný gauč, posteľ, nafukovačku, poskytujú ubytovanie úplne zadarmo. Shivam, ktorý ma ubytoval, bol úplne pozitívny človek. Keď prišiel z práce, namiesto oddychu sa mi venoval a poukazoval Hamburg aj z inej než turistickej stránky. Z Hamburgu do Berlína som cestovala autobusom, lebo som si na túto, pomerne krátku trasu, nechcela minúť ďalší cestovateľský deň. Celé Nemecko bola jedna veľká párty, ale Berlín obzvlášť, keďže nás cez couchsurfing bývalo v trojizbovom byte dokopy 11 mladých ľudí. Cez deň som objavovala Berlín s Kikou, ktorá tiež cestovala sama a v noci som si úplne vystačila s našim bytom. Okrem pamiatok sme boli aj na Dni otvorených dverí celej spolkovej vlády Nemecka. Mala som príležitosť stretnúť kancelárku Angelu Merkelovú, navštíviť ministerstvá a, samozrejme, dobre sa najesť.


Výhľad z Elbphilharmonie (Hamburg)


Branderburger Tor (Berlín)

Ešte som nebola ani za hranicami Nemecka a už mi táto krajina chýbala. Predsavzala som si, že sa tam niekedy určite vrátim (nevedela som, že to bude tak skoro).
Ďalšia cesta viedla do Holandska, kde som bola úplne prvýkrát v mojom živote. Túto krajinu tulipánov som spoznávala aj s mojimi spolužiakmi, ktorí tam prileteli. Bývali sme pri spolužiačkinom ujovi neďaleko Amsterdamu. Za 7 dní sme skúsili takmer všetko, čo táto krajina ponúka. Navštívili sme Amsterdam, Rotterdam, Haag, Utrecht, Leiden, Zaanse Schans, Alphen aan den Rijn, Gouda, Harmelen, Volendam. Dokonca sme strávili jeden deň kúpaním sa v Severnom mori.


Amsterdam so spolužiakmi

Týždeň v Holandsku ubehol neskutočne rýchlo a opäť nastal čas pokračovať ďalej… A kam inam, ako opäť do Nemecka? Cez Düsseldorf, Mníchov, rakúsky Salzburg a Viedeň som sa dostala opäť na Slovensko. Okrem veľkého množstva zážitkov som si z Holandska priniesla kašeľ, nádchu, bolesť hrdla aj teplotu, a tak som sa musela vrátiť domov. Trošku ma to mrzelo, lebo som mala ešte jeden cestovateľský deň. Nakoniec som ho predsa len využila. Môj ujo robí vo Švajčiarsku a akurát 1. septembra odchádzal, tak som sa s ním zviezla na aute. Švajčiarsko som považovala za pomerne drahú krajinu (čo aj naozaj je), takže som ju pôvodne vôbec nemala v pláne navštíviť. Nakoniec sa mi tam páčilo asi najviac z celého tripu. Na výlety som chodila s ujovými známymi, vďaka ktorým som mohla cestovať zadarmo aj bez využitia passu. Teta má poškodený zrak, preto mohla mať so sebou zadarmo sprievodcu – čo som v tomto prípade bola ja. Toto cestovanie malo však jeden háčik, vedeli rozprávať iba po nemecky, takže som bola nútená použiť aj tento jazyk, nielen angličtinu. Okrem jazyka som vo Švajčiarsku zmenila aj štruktúru cestovania, objavovala som prevažne hory, nie mestá. Zurich a Zurišské jazero, Zermatt s krásnym výhľadom na Matternhorn, Spiez, Stechelberg, Lauterbrunnen, Grindelwald, Luzern, Baar, Davos Clavandel, Embrach, Interlaken. Toto všetko som postíhala počas troch plných dní vo Švajčiarsku. Na prepravu som využila aj Bernina Express. Táto trasa je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO.


Výhľad na Matterhorn (Zermatt)

Lichtenštajnsko bolo poslednou krajinou, ktorú som navštívila. Napriek svojej malej rozlohe, môžete nájsť v tejto krajine veľa zaujímavostí. Ja som tam strávila iba 2 hodiny, no myslím si, že do budúcna si táto krajina zaslúži viac pozornosti.
Musím sa priznať, že som vôbec nebola nadšená návratom na Slovensko. Na objavovanie nových krajín vlakom som si úplne zvykla. Vlak vám poskytne pohľad na cestovanie úplne z inej perspektívy. Lietadlo je síce najrýchlejší spôsob cestovania, no neumožní vám tie nádherné výhľady na prírodu, malé mestečká, dediny… neodvezie vás do tých najväčších (a často najkrajších) zákutí, ktoré daná krajina ponúka. V Bratislave ma však privítal nádherný západ slnka, tak mi hneď bolo lepšie. Aj keď som vedela, že prázdniny mi oficiálne končia hneď na druhý deň zápisom na VŠ.

Bratislava

 

Počas jedného mesiaca som navštívila 7 krajín, 20 miest, pešo prešla 297 kilometrov, takmer 60 kilometrov na bicykli, (dokopy spala asi 10 hodín, haha) a nazbierala nezmerateľné množstvo zážitkov. Takže, ak si si nebol istý, či je toto to pravé pre teba, dúfam, že som ťa práve presvedčila.

 
PS: Zaujala ťa iniciatíva DiscoverEU a túžiš mať rovnaké zážitky ako Denisa? Sleduj stránku Európskeho portálu pre mládež: https://europa.eu/youth/discovereu_sk a v termíne od 7. novembra do 28. novembra 2020 do 12:00 sa môžeš prihlásiť.

 

Discover EU sa môžeš zúčastniť v prípade ak budeš mať k 31. decembru 2019 18 rokov (si narodený/á medzi 1. januárom 2001 (vrátane) a 31. decembrom 2001 (vrátane)). Ak si nebol/a vybraný v predchádzajúcej výzve, môžeš sa prihlásiť, ak máš k 31. decembru 2019 ešte stále 18 rokov.
 
Článok napísala Denisa Strečková

Print Friendly, PDF & Email

Stay updated.

Subscribe to the monthly Eurodesk newsletter. Read past issues here.

ADRESA

Národná agentúra Programu Erasmus+ 
Karloveská 64
842 58, Bratislava
Slovensko

www.iuventa.sk

Nájdeš nás


Táto stránka bola finančne podporená aj prostredníctvom Európskej komisie. Stránka Eurodesk.sk odráža iba názory autora (Eurodesk),a Európska komisia nenesie zodpovednosť za akékoľvek použitie infomácií obsiahnutých na tejto stránke.   

© Eurodesk, 2018. Eurodesk is a registered trademark of Eurodesk Brussels Link.