Celoeurópske podujatie - Európsky týždeň mládeže - organizuje každý druhý rok od roku 2003 Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom. Na úrovni jednotlivých štátov je organizácia a koordinácia zverená Národným agentúram programu Erasmus+, ktoré úzko spolupracujú so sieťou Eurodesk.
Týždne mládeže umožňujú prezentovať príležitosti EÚ mladým ľuďom, diskutovať o horúcich témach a oslavovať úspechy. Spájajú mladých ľudí aktívnych na miestnej úrovni alebo on-line, účastníkov mládežníckych výmen, Európskeho zboru solidarity alebo Discover EÚ, účastníkov projektov, mládežnícke organizácie, európskych politikov a tvorcov národných politík na jednom spoločnom Európskom podujatí v Bruseli.
Témou 9. ročníka Európskeho týždňa mládeže bola téma "Demokracia a ja". Uskutočnil sa v čase od 29. apríla do 5. mája 2019, pričom prezentoval príklady dobrej praxe programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity. Zvláštna pozornosť sa venovala osloveniu nezúčastnenej mládeže a osôb s nedostatkom príležitostí. V Bruseli bola hlavnou udalosťou diskusia s mladými ľuďmi v rokovacej sále, ktorá vďaka live-streamu zabezpečila široký dosah. Cieľom ďalších podujatí bolo zhromaždiť zainteresované strany, aby sa podelili o strategické politické témy a zdieľali príklady dobrej praxe. Slovensko reprezentovala v Bruseli organizácia EduEra s projektom Trainbow - príklad dobrej praxe Európskeho zboru solidarity.
Hlavnou aktivitou na Slovensku, ktorá sa konala v čase Európskeho týždňa mládeže v Bratislave, bol Bratislavský majáles od 3. mája do 5. mája 2019 na Tyršovom nábreží. Organizačne ho zastrešilo Zastúpenie Európskej komisie v spolupráci s Eurodesk Slovensko. Hlavným cieľom podujatia boli prezentácie príležitostí EÚ - Erasmus+, Európskeho zboru solidarity a DiscoverEU mladým ľudom a diskusie o relevantných témach.
V rámci Európskeho týždňa mládeže sa konali tiež v termíne od 26. apríla do 22. mája 2019 Roadshow, ktoré v 17tich slovenských mestách pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Kancelária Európskeho parlamentu v Slovenskej republike v spolupráci so sieťou Eurodesk Slovensko a jej multiplikátormi, ktorí sú zároveň aj regionálnymi koordinátormi IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže. Na námestiach a školách informovali o možnostiach, ktoré ponúka IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a program Erasmus+. Spoločne predstavili projekty, ktoré rozvíjajú regióny Slovenska, prednášali a diskutovali o možnostiach a príležitostiach Slovákov v rámci EÚ.
Do Európskeho týždňa mládeže sa zapojilo tento rok spolu 118 393 účastníkov v 35 krajinách Európy, ktorí sa zúčastnili na 1024 podujatiach.