Chceš sa stať EuroPeersákom?

27 augusta 2020

Čo robia EuroPeers

EuroPeers sa zapájajú do rôznych aktivít. Organizujú prednášky a workshopy v školách, kultúrne podujatia, informačné podujatia v kluboch mladých, informačné stánky na námestiach a podujatia v rámci európskych záležitostí, či „treasure hunts“ („pátranie po pokladoch“) v centrách miest, súťaží, výstavy fotiek a podobne. Všetky tieto aktivity majú spoločné, že sa zameriavajú na mladých ľudí a na ich osobný pohľad na Európu. Mladí ľudia sami šíria myšlienku byť Európanom a tak poskytujú informácie programe Erasmus+ či Európsky zbor solidarity. Okrem toho EuroPeers môžu zdieľať informácie o iných programoch mobility a o tom aké príležitosti majú mladí ľudia v účasti na záležitostiach týkajúcich sa Európy.

 

Ciele

EuroPeer je projekt založený na vzájomnom porozumení so špecifickými cieľmi:
*Prostredníctvom programov Erasmus+ alebo Európsky zbory solidarity a na základe ich vlastných skúseností EuroPeers informujú a motivujú mnoho mladých.
*EuroPeers zvyšujú transparentnosť a trvalo udržateľné šírenie a využívanie výsledkov programov Erasmus+ a Európsky zbor solidarity
*EuroPeers zvyšujú povedomie o európskych témach medzi mladými ľuďmi.
* EuroPeers si pomáhajú navzájom a tiež ostatným mladým ľuďom stať sa informovanými, motivovanými a aktívnymi občanmi Európy.
* EuroPeers sa zameriavajú na mladých ľudí s málom (nedostatkom) príležitostí prostredníctvom prístupu mladý mladým (peer-to-peer) na základe ich osobného pôvodu (zázemia).

 

Výhody

Európa ožila.

EuroPeers sa nezameriavajú iba na informovanie mladých ľudí o rôznych možnostiach mobilít, ktoré sú dostupné v celej Európe tým, že sa delia o svoje skúsenosti. Tiež vykresľujú živý, autentický obraz špecifický pre mladých o tom, čo znamená byť Európanom, a tak približujú Európu aj svojim rovesníkom.

Tvoria tak európsku sieť motivovaných mladých ľudí, ktorí nevidia Európu ako byrokratickú štruktúru, ale skôr ako príležitosť konať a možnosť sebarealizácie.

 

Aktívne európske občianstvo

Aktivity EuroPeers sú v súlade s Lisabonskou zmluvou, ktorá vyzdvihuje, aby EÚ povzbudzovala mladých ľudí k účasti na demokratickom živote v Európe. Program Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu sa takisto zaviazala k účasti európskych demokratických štruktúr, väčšiemu zapojeniu miest, silnejšiemu medzikultúrnemu dialógu a väčšej solidárnosti. A to konkrétne vytváraním väčšieho množstva príležitostí pre mladých účasťou na projektoch mobility.

 

Prístup k cieľovým skupinám

Prístup peer-to-peer (mladý mladým) umožňuje zacieliť rôzne skupiny, vrátanie mladých ľudí s nedostatkom príležitostí.

 

Regionálna a miestna stopa

Rôzne projekty mladých, ktoré prebiehali na národnej úrovni ukazujú, že aktívni mladí sú skutočne základným aspektom, ak sa chcú priblížiť iným mladým ľuďom. Napríklad mapa Nemecka a Anglicka ukazuje, že EuroPeers sú rozptýlený po celej krajine. To z nich robí ideálny príklad v spolupráci. Mladí, ktorí majú záujem o program na jednej strane a Národná agentúra a/alebo Erasmus+ na strane druhej.

 

Viditeľnosť

Veľké množstvo podujatí EuroPeers organizovaných po celej Európe prispievajú k značnej viditeľnosti programu Erasmus+ a Európsky zbor solidarity. Sieť EuroPeers znásobuje výhody programov EÚ na vzdelanostnej úrovni, úrovni školenia, mladých a športu (Erasmus+). Mnohé z týchto národných projektov už uspeli v cieli spojenia s programom Erasmus+/ Európsky zbor solidarity a to zvýši počet mladých, ktorý sa ešte viac stotožnia s Európou.

 

Osobné výhody

Prostredníctvom svojich aktivít si EuroPeers ako mladí ľudia zvyšujú a rozvíjajú osobné a profesionálne zručnosti. Podľa toho, ako sú mladí v EuroPeers aktívny sa k ich osobnej hodnote pridáva zdokonalenie prezentačných zručností a riadenia projektu, tímová práca, sebaistota, asertivita, posilnenie ich podnikateľských schopností a podobne.

Stay updated.

Subscribe to the monthly Eurodesk newsletter. Read past issues here.

ADRESA

NIVAM - Národný inštitút vzdelávania a mládeže 
Ševčenkova 11
850 05, Bratislava
Slovensko

www.nivam.sk

Nájdeš nás

image003-removebg-preview (1)

Táto stránka bola finančne podporená aj prostredníctvom Európskej komisie. Stránka Eurodesk.sk odráža iba názory autora (Eurodesk),a Európska komisia nenesie zodpovednosť za akékoľvek použitie infomácií obsiahnutých na tejto stránke.   

© Eurodesk, 2018. Eurodesk is a registered trademark of Eurodesk Brussels Link.